تبلیغات
پایگاه ستاره شناسی و فضا آسمان اصفهان - برندگان دومین رقابت بین المللی عکاسی نجومی
تازه ترین خبرها و مقالات آسمان و فضا...
تاریخ : شنبه 24 اردیبهشت 1390
نویسنده : سهند نوائی

 برندگان دومین رقابت بین‌المللی عکاسی که توسط انجمن «منجمان بدون‌مرز» و با تکیه بر آلودگی نوری برگزار شد، معرفی شدند. مهدی مؤمن‌زاده از ایران با عکس «راه‌شیری اصفهان» برنده جایزه دوم این رقابت شده است.

به گزارش وب‌سایت رسمی TWAN - جهان در شب - عکس‌هایی در این مسابقه پذیرفته می‌شدند که در آنها بخش‌هایی از آسمان و زمین به صورت افقی دیده شود، منطقه جغرافیایی مشخص باشد و در سال 2010 یا 2011 میلادی / پس از 11ام دی‌ماه سال 1388 گرفته شده باشند. زمان ارسال عکس‌ها از اول تا 30ام آوریل گذشته / 11 فروردین‌ماه تا 10ام اردیبهشت‌ماه جاری- ماه جهانی نجوم 2011 - تعیین شده بود.

علاقمندان به نجوم از حدود 30 کشور جهان در این رقابت‌ها شرکت کرده‌اند که در میان آنها حضور عکاسانی از ایالات متحده، ایران، آلمان و چین پررنگ‌تر از دیگران بوده است. نام بابک امین تفرشی، منجم آماتور شناخته‌شده ایرانی و برنده جایزه عکاسی علمی لنر نیکسون در سال 2009 که یکی از اعضای اصلی انجمن بین‌المللی «منجمان بدون مرز» است، در میان 7 داور این رقابت بین‌المللی به چشم می‌خورد.

این مسابقه بر مبنای «اهمیت آسمان تاریک» و در دو بخش «زیبایی‌های آسمان شب» و «در برابر چراغ‌ها» برگزار شد تا علاوه بر نمایش زیبایی خارق‌العاده آسمان شب، مشکلات حاصل از آلودگی نوری را یادآوری کند. آلودگی نوری نه‌تنها رصد آسمان و شگفتی‌های آنرا برای اخترشناسان دشوار می‌کند، بلکه مانند تمامی آلودگی‌های دیگر زیست‌بوم و سلامتی جانداران را تحت‌تأثیر قرار خواهد داد.

آلپ در شب

این عکس بسیارزیبا که توسط توماس کورت از دامنه مه‌گرفته کوهستان آلپف زیر آسمان پرستاره گرفته‌ شده و جدال روشنایی آسمان شب را با آلودگی نوری زمین در بخش‌هایی از اتریش به وضوح نشان می‌دهد، برنده جایزه اول بخش «در برابر چراغ‌ها» شده است.
برای مشاهده عکس در سایز بزرگ اینجا کلیک نمایید.راه‌شیری اصفهان
این عکس پانوراما که «راه‌شیری اصفهان» نام دارد، برنده جایزه دوم بخش «در برابر چراغ‌ها» شده است. مهدی مؤمن‌زاده از ایران عکاس این عکس دیدنی است
برای مشاهده این عکس در سایز بزرگ اینجا کلیک نمایید.


زیبایی‌های آسمان جنوبی
این عکس پانوراما که باز هم آسمان شب بر فراز جزیره فرانسوی ریونیون را نشان می‌دهد، برنده جایزه سوم بخش «زیبایی‌های آسمان شب» شده است. این جزیره در اقیانوس هند جنوبی قرار دارد.
برای مشاهده عکس در سایز بزرگ اینجا کلیک نماییدستاره‌باران در ایسلند
استیفین وتر در «ستاره‌باران در ایسلند»، درخشش چشمگیر شفق شمالی بر فراز این منطقه قطبی را در کنار مسیر روشن راه‌شیری به تصویر کشیده است. این عکس تحسین‌برانگیز برنده جایزه اول بخش «زیبایی‌های آسمان شب» شده است.
برای مشاهده عکس در سایز بزرگ اینجا کلیک نمایید.
چشم‌انداز کهکشان از سیاره ما
الکس چرنی از استرالیا با عکس «چشم‌انداز کهکشان از سیاره ما» برنده جایزه دوم بخش «زیبایی‌های آسمان شب» شده است.
برای مشاهده عکس در سایز بزرگ اینجا کلیک نمایید.


چراغ‌های آسمان لیسبون
این عکس که برنده جایزه سوم بخش «در برابر چراغ‌ها» شده است، منظره آسمان پرستاره و هلال ماه بر فراز شهر لیسبون در پرتغال را نشان می‌دهد که تحت‌تأثیر آلودگی نوری شهر قرار گرفته است.
برای مشاهده عکس در سایز بزرگ اینجا کلیک نمایید.زهره بر فراز جزیره ریونیون
لوک پروت با عکاسی از این منظره تماشایی و درخشش ستاره زهره بر فراز جزیره فرانسوی ریونیون برنده جایزه چهارم بخش «در برابر چراغ‌ها» شده است.
برای مشاهده عکس در سایز بزرگ اینجا کلیک نمایید.چراغ‌های شهر پنهان
عکس چراغ‌های شهر پنهان که اثر نور چراغ‌های روشن شهر را بر روی ابرهای آسمان شب نشان می‌دهد، برنده جایزه پنج بخش «در برابر چراغ‌ها» شده است.
برای مشاهده عکس در سایز بزرگ اینجا کلیک نمایید.
دیوار بزرگ در شب
این عکس که راه‌شیری را بر فراز یکی از دروازه‌های دیوار بزرگ چین به تصویر کشیده، برنده جایزه چهارم بخش «زیبایی‌های آسمان شب» شده است.
برای مشاهده عکس در سایز بزرگ اینجا کلیک نمایید


رد ستاره‌ها بر فراز دریاچه ناشناخته
این عکس که در ساحل دریاچه مون، کالیفرنیا و از زاویه‌ای عجیب از قطب شمال سماوی گرفته شده، برنده جایزه پنجم «زیبایی‌های آسمان شب» شده است
برای مشاهده عکس در سایز بزرگ اینجا کلیک نمایید
موضوعات مرتبط: خبر , عکاسی نجومی ,
برچسب‌ها: منجمان بدون‌مرز , آلودگی نوری ,
آخرین مطالب