تبلیغات
پایگاه ستاره شناسی و فضا آسمان اصفهان - مریخ، زهره، عطارد و مشتری به ملاقات یکدیگر می‌روند
تازه ترین خبرها و مقالات آسمان و فضا...
تاریخ : سه شنبه 20 اردیبهشت 1390
نویسنده : سهند نوائی

به نقل از نشنال جئوگرافی، در ماه می، هر روز حدود 20 تا 45 دقیقه قبل از طلوع آفتاب، شاهد صحنه‌هایی زیبا از تقارن چهار سیاره مشتری، مریخ، زهره و عطارد خواهیم بود. تقارن سیاره‌ای در آسمان مناظری زیبا را تقدیم علاقمندان به نجوم خواهد کرد. در این هفته تقارن نزدیک چهار سیاره زهره، مشتری، مریخ و عطارد به اوج خود می‌رسد.روز دهم و یازدهم می (20 و 21 اردیبهشت) مشتری، سیاره عظیم گازی و دومین سیاره درخشان این گروه از کنار زهره، درخشان‌ترین سیاره عبور می‌کند. نکته جالب این است که این 2 سیاره با فاصله‌ بسیار جزئی حدود 0.5 درجه درکنار هم قرار خواهند گرفت.
در 22 اردیبهشت هر چهار سیاره با حفظ فاصله 6 درجه‌ای از یکدیگر، خوشه سیاره‌ای را در آسمان صبح‌گاه تشکیل خواهند داد. عطارد کم‌نورترین سیاره در این گروه خواهد بود و در گوشه راست زهره قرار می‌گیرد. سیاره سرخ رنگ مریخ نیز به اندازه یک صدم زهره درخشان و نورانی خواهد بود.


از 8 تا 10 خردادماه نیز هلال ماه به مجموع این سیاره‌ها افزوده می‌شود. آخرین تقارن سیاره‌ای که با چشم غیر مسلح قابل روئیت باشد، در سال 1996 اتفاق افتاده و تا هشتم سپتامبر 2040 نیز تکرار نخواهد شد.

این تقارن 30 تا 45 دقیقه قبل از طلوع خورشید در آسمان قابل روئیت خواهد بود.موضوعات مرتبط: مشتری , عطارد , زهره , ماه , خبر , مریخ ,
برچسب‌ها: تقارن مشتری , مریخ , زهره و عطارد ,
آخرین مطالب