تبلیغات
پایگاه ستاره شناسی و فضا آسمان اصفهان - ارائه مدلی جدید برای حرکت وارونه سیارات فرامنظومه خورشیدی
تازه ترین خبرها و مقالات آسمان و فضا...
تاریخ : یکشنبه 25 اردیبهشت 1390
نویسنده : سهند نوائی

گروهی از دانشمندان آمریکایی با استفاده از یک شبیه سازی رایانه ای مدل جدیدی را ارائه کردند که می تواند در خصوص حرکت وارونه بعضی از سیارات فرامنظومه خورشیدی مشابه مشتری توصیح دهد.از سال 1995 تاکنون بیش از 500 سیاره فرامنظومه خورشیدی کشف شده است. برخی از این سیارات به بزرگی مشتری هستند و همانند عطارد در فاصله بسیاری نزدیکی از ستاره خود حرکت می کنند اما بیشتر این سیارات غول پیکر فرامنظومه خورشیدی برخلاف جهت حرکت ستاره خود می چرخند.

تاکنون مدلهای استاندارد حرکت سیارات نتوانسته بودند توضیحی در مورد این چرخش وارونه ارائه کنند.

به گفته دانشمندان، نیمی از این سیارات در مدارهای دور از محور چرخش ستاره مادر خود می چرخند و حدود 25 درصد از آنها در جهت مخالف چرخش ستاره خود حرکت می کنند.


این پدیده، نظریه ای را که براساس آن سیارات باید در همان جهت حرکت ستاره خود بچرخند (مطابق آنچه که در منظومه خورشیدی رخ می دهد) نقض می کند.

اکنون تیمی از محققان دانشگاه نورث وسترن که نتایج یافته های خود را در مجله نیچر منتشر کرده اند برپایه شبیه سازیهای بسیار پیچیده رایانه ای توانستند در خصوص این پدیده توضیح دهند.

برپایه نتایج به دست آمده، اختلالات گرانشی ناشی از یک سیاره غول پیکر دیگری که در فاصله دورتری از همان ستاره قرار دارد می تواند مکانیک مداری سیاره نزدیکتر به ستاره را تغییر دهد و موجب شود که این سیاره در خلاف جهت ستاره بچرخد.
موضوعات مرتبط: مشتری , خبر , منظومه خورشیدی , فضا ,
آخرین مطالب