تبلیغات
پایگاه ستاره شناسی و فضا آسمان اصفهان - سفر به پولسار
تازه ترین خبرها و مقالات آسمان و فضا...
تاریخ : سه شنبه 17 خرداد 1390
نویسنده : الهه صادقی

در این مطلب با پولسار ، سیاره های اطراف آنها و نحوه شکل گیریشان  آشنا می شویم .

دنیا های عجیب حتی از نقاطی غیر منتظره از جهان هستی پدید می آیند

پولسار نوعی ستاره نوترونی است که با سرعت زیادی می چرخد وقتی یک ستاره بسیار بزرگ در طی پدیده سوپر نوا منفجر می شود از بقایای آن ستاره نوترونی تشکیل می شود . هیچ کس انتظار ندارد در چنین شرایط نامساعدی سیاره ای پیرامون این ستاره بچرخد . و انتظار داریم که هر سیاره ای که در آن نزدیکی باشد منفجر شود .

با این وجود در اوایل دهه 90 دانشمندان در فاصله 105 هزار هزار میلیارد کیلومتری زمین دو سیاره جامد پیرامون یک پولسار رصد کردند . که می توان آنها را اولین سیاره های دور دستی نامید که رصد شده اند . با توجه به اینکه هر سیاره ای نمی تواند در چنین شرایطی دوام بیاورد ، بسیاری از دانشمندان سیاره های پیرامون پولسار را در مقوله ای جداگانه طبقه بندی می کنند . جرم این دو سیاره کم و نزدیک به جرم زمین است . آنها در یک گروه جداگانه سیاره ها طبقه بندی می شوند که آنها را از بقیه سیاره ها متمایز میکند .

pulsar

اگر چه بیشتر سیاره ها و ستارگانشان از یک توده گاز و غبار مشابه تشکیل شده اند ، فرآیند تشکیل این سیاره ها متفاوت به نظر می رسد . این سیاره ها قطعا پس از انفجار سوپرنوا بوجود آمده اند و این خیلی عجیب است . ما تصور میکنیم در جریان یک سوپرنوا تمامی مواد تشکیل دهنده ستاره پراکنده می شوند ولی انگار بخشی از آن درباره متراکم می شود و این سیاره ها را تشکیل می دهد این خیلی عجیب است و هنوز هیچ کس نتوانسته به جزئیات  این فرآیند پی ببرد . اگرچه به نظر می رید سطح سیاره های پولسار جامد باشد احتمال وجود حیات در آن بسیار اندک است و اقامت انسان در آنجا نیز کوتاه خواهد بود . در پولسار در حال چرخش ستون های متمرکزی از ذرات باردار از دو قطبش بیرون می تراود و به همراه آن انبوهی از پرتو ها ی ترسناک در فضا پراکنده می شود . ایستادن بر سطح یک سیاره پیرامون پولسار بسیار خطرناک است ، ذرات باردار کیهانی به مقدار انبوه همه جا پراکنده می شوند و می توانند بافت های زنده بدن را به سرعت تحت تاثیر قرار دهند و در آنها جهش های سرطانی ایجاد کنند . اما قبل از این ، انرژی ذرات آنقدر زیاد است که به سرعت انسان را میکشد ، اگر شما بد شانس باشید یا خوش شانس باشید در این صورت ستونی از ذرات و پرتوها به طرف شما می آید و با هر چرخش شما نور و درخشش فراوانی احساس می کنید انگار یک فانوس دریایی را روی چهره شما روشن کرده اند .

اگرچه سیاره های پیرامون پولسار مکان مناسبی برای زندگی نیست ، در مورد فرآیند تشکیل سیاره ها نکات جالبی به ما آموخته است .

سیاره هایی که پیرامون پولسار ها تشکیل می شوند ، به ما نشان داده اند سیاره ها طی یک فرآیند نسبتا ساده  پدید می آیند . وقتی در یک محدوده ماده به مقدار کافی باشد نیروی جاذبه آنها را گرد هم جمع می کند .با توجه به اینکه طبیعت حتی با چنین شرایط نامساعدی سیاره می سازد ، جهان باید پر از سیاره شده باشد بنا براین در گوشه و کنار این جهان بیکران زمین های دیگری وجود دارد که هنوز کشف نشده اند . اما اگر چنین باشد آنها در کدام نقطه از جهان قرار دارند ؟ و چرا ما هنوز آنها را کشف نکرده ایم ؟

اولین سیاره هایی که در اواخر دهه 90 کشف شد سیاره هایی بزرگ بودند که جرم آنها 100 برابر جرم زمین بود . البته اصلا عجیب نیست که ما اول بزرگتر ها را پیدا کنیم .

دانشمندان در بررسی منظومه های دور دست بیش از پیش به یافتن سیاره های شبیه زمین نزدیک می شوند .


منبع : برنامه چهار سوی علم ، شبکه چهار سیما

موضوعات مرتبط: سیارات , کیهان شناسی , حیات فرا زمینی ,
آخرین مطالب