تبلیغات
پایگاه ستاره شناسی و فضا آسمان اصفهان - ماه گرفتگی 25 خرداد 1390 در راه است
تازه ترین خبرها و مقالات آسمان و فضا...
تاریخ : یکشنبه 22 خرداد 1390
نویسنده : سهند نوائی

شبهایی كه ماه بدر از افق طلوع می‌كند چه حس و حالی دارید؟ سعی می‌كنید در طول شب ماه گرد و زیبا و نورانی را تماشا كنید. نور بسیار زیاد ماه زمین را به راحتی روشن می‌كند و می‌توانید بدون نور چراغ در تاریكی حركت كنید. ولی در شامگاه چهارشنبه 25 خرداد 1390 اتفاق جالبی در راه خواهد بود.
ساعتی پس از غروب خورشید و زمانی كه ماه بدر سر از افق برمی‌آورد دیگر نمی‌توانیم به نورافكنی آن دلخوش باشیم. چون این زمین است كه تا ساعتی دیگر چهره‌ی سرخ فام بر روی ماه خواهد نشاند. ماه‌گرفتگی از گذشته‌های دور داستان‌های زیبایی را با خود به همراه داشته است. از جنگ‌ها و صلح‌هایی كه به خاطر رویداد خسوف انجام شد تا نجات ماجراجوی معروف كریستوف كلمب از چنگال گرسنگی! در واقع كلمب از جهل آن زمان بومیان جامائیكا استفاده كرد و زمانی كه دید آنها حاضر نیستند توشه‌ی راه آنان را فراهم كنند لذا از حقه‌ی طبیعی خسوف 29 فوریه 1504 میلادی استفاده كرد و توانست سالم به اروپا بازگردد.پدیده‌ی ماه گرفتگی یا خسوف زمانی رخ می دهد كه زمین در بین ماه و خورشید واقع شود. آنگاه زمین سدی عظیم را در رسیدن نور خورشید به ماه ایجاد می‌كند و نور سفیدرنگ ماه كه حاصل بازتابش نورخورشید است را از آن می‌گیرد و در عوض با نوری كه از جو خود می‌گذراند چهره‌ای سرخ‌رنگ را به ماه هدیه می‌دهد. خسوف به سه نوع نیمسایه‌ای، جزئی و كلی قابل ممكن است اتفاق بی‌افتد.
در خسوف نیمسایه‌ای ناظر فرضی بر سطح ماه شاهد كسوف جزئی است. و ناظر زمین رفته رفته افت نوری را در یكی از لبه‌های شمالی یا جنوبی ماه مشاهده می‌كند، ولی قرص ماه كماكان دیده می‌شود.
در خسوف جزئی مقداری از ماه وارد سایه زمین می‌شود ولی كل قرص ماه درون سایه زمین قرار نمی‌گیرد و ماه كاملاً از لبه‌ی سایه زمین عبور می‌كند.


Smile
clean word remove format superscript Subscript Cut Copy Paste Horizontal Rule Ordered List Unordered List Outdent Indent Insert Link Remove Link
Undo Redo Bold Italic Underline strikethrough Align Right Center چینش چپ Justify Full Justify Full Justify Full
Text Color
Background Color
Add Image
Insert Table
Insert Aparatموضوعات مرتبط: ماه , خبر , ماه گرفتگی (خسوف ) ,
برچسب‌ها: ماه گرفتگی 25 خرداد 1390 , خسوف 25 خرداد 1390 , ماه گرفتگی جزیی , ماه گرفتگی کلی , ماه گرفتگی نیمسایه ای , خسوف جزیی , خسوف کلی , خسوف نیمسایه ای , گروه آسمان ناشناخته ,
آخرین مطالب