تبلیغات
پایگاه ستاره شناسی و فضا آسمان اصفهان - فضاپیمای طلوع در کمربند سیارک ها
تازه ترین خبرها و مقالات آسمان و فضا...
تاریخ : جمعه 27 خرداد 1390
نویسنده : الهه صادقی

فضاپیمای طلوع شروع به تهیه عکس هایی از سیارک وستا کرده است .انتظار می رود این کاوشگر در اواخر ژوئیه  وارد مدار جرم سماوی 530 کیلومتری یعنی وستا شود . 

 دانشمندان وستا را یک سیارک مینامند که هرگز به اندازه سیارات رشد یافته ای مانند زمین و مریخ بزرگ نخواهد شد . با این وجود شیئی پر ابهت _ دومین سیارک بزرگ_ در کمربند خرده سیاراتی است که در مدار بین مریخ و مشتری گردش می کنند . تصویری که کاوشگر فرستاده نشان می دهد که وستا لکه تیره ای به طول 60 مایل است که در نزدیکی خط استوا گسترده شده است و از چپ به راست میچرخد .

جیان یانگ لی یکی از دانشمندان پروژه فضاپیمای  طلوع  از دانشگاه مریلند  دربیانیه ای گفت : ما همانند بیگانگان در سرزمین ناشناخته به دنبال نشانه ای آشنا هستیم که این نقطه تاریک یکی از آن نشانه هاست . تصاویر همچنان نشان میدهد که وستا ناهموار است . قبل از چرخیدن به دور وستا در 16 ژوئیهطلوع   به آرامی با سرعت حدود 75 مایل ( 120 کیلومتر بر ساعت ) حرکت می کرد اما باید  این هفته تصاویر بیشتری را منتشر کند . مقامات آژانس می گویند : یکی از فضاپیما ها به طور مکررشروع به جمع آوری اطلاعات در مورد وستا میکند .

  Andreas Nathuesرهبر رسیدگی کنندگان به دوربین میگوید دوربین این فضاپیما دقیقا مطابق پیش بینی کار میکند .

وستا

توقف بعدی : کمربند سیارک

وستا در کمریند خرده سیاراتی که بین مدار مشتری و مریخ وجود دارد قرار گرفته است

فضاپیمای طلوع  به مدت یک سال به دور وستا می چرخد و به جمع آوری اطلاعات در مورد آن میپردازد .و سپس به تحقیق درمورد بزرگترین جسم کمربند سیارک ها یعنی کوتوله سفید سرس می پردازد فضا پیما قرار است در سال 2015 به سرس برسد .

دانشمندان امیدوارند با مطالعه بر روی این دو سیارک یعنی وستا و سرس بتوانند اسرار تاریخ پیدایش منظومه شمسی را کشف کنند .ماموریت  طلوع مقایسه این دو سیارک است که توسط نیروهای مختلف شکل گرفته اند این فضاپیما به شناسایی بافت و ترکیبات سطح وستا و سرس و نقشه برداری از آنها خواهد پرداخت . فضا پیما همچنین برای کسب اطاعات بیشتر درباره ساختار داخلی این دو سیارک نیروی گرانش آنها را نیز بررسی میکند .


منبع : http://www.allstatedaily.com

موضوعات مرتبط: خبر , ناسا , سیارک ها , منظومه خورشیدی ,
آخرین مطالب