تبلیغات
پایگاه ستاره شناسی و فضا آسمان اصفهان - رصد پدیده زیبای گذر زهره در ایران
تازه ترین خبرها و مقالات آسمان و فضا...
تاریخ : چهارشنبه 3 خرداد 1391
نویسنده : سهند نوائی

گذر سیاره زهره از مقابل خورشید یکی از مهم‌ترین و زیباترین پدیده‌های نجومی امسال که در 17 خردادماه 1391 رخ خواهد داد و در ایران به راحتی می‌توان آن را رصد کرد.

پدیده نجومی گذر سیاره زهره از مقابل خورشید به عنوان مهمترین پدیده‌های نجومی سال 2012 مطرح است و از هم اکنون بسیاری از گروه‌های نجومی خود را برای رصد این گذر آماده می‌کنند. این پدیده که معمولا چندین ساعت به طول می‌انجامد، از ایران نیز قابل رویت است.

در ادامه جزئیات مهمترین پدیده نجومی 2012 را میتوانید مشاهده فرمایید.

جزئیات مهمترین پدیده نجومی 2012

این پدیده در روز 6 ژوئن 2012 برابر 17 خرداد سال 1391 رخ خواهد داد.

آخرین گذر این سیاره از مقابل خورشید در سال 2004 مصادف با خرداد 1383 بود.

 

وضعیت افق ایران در زمان وقوع گذر

وضعیت گذر در ایران به این صورت است که زمانی که خورشید طلوع می‌کند، سیاره زهره دقیقا بر روی خورشید قرار دارد. به عبارت دیگر زمانی که خورشید در ایران طلوع می‌کند سیاره زهره گذر خود را از مقابل خورشید آغاز کرده است از این رو زمان رصد این پدید در ایران کوتاه است.

پدیده کمیاب گذر زهره از مقابل خورشید در ایران از لحظه وسط گذر تا انتهای گذر قابل مشاهده است از این رو رصدگران ایرانی فرصت کمی برای رصد در اختیار دارند.

 

بهترین مکان رصد پدیده زیبای گذر

بهترین مکان برای رویت این پدیده کشورهای ژاپن، استرالیا، فلیپین، آسیای شرقی  است که گذر را به طور کامل می‌توانند مشاهده کنند.

در ایران هر چه به قسمت‌های جنوب و جنوب شرقی حرکت کنیم زمان بیشتری از پدیده گذر قابل مشاهده است از این رو بهترین منطقه کشور چابهار است. زمان مشاهده این پدیده در قسمت‌های شمالی کشور کمتر می‌شود.

 

نحوه رصد گذر زهره از مقابل خورشید

برای رصد این پدیده به همراه داشتن تجهیزاتی چون دوربین‌های عکاسی، تلسکوپ‌هایی با فاصله کانون‌های بالا مناسب است ولی در عین حال حتی می‌توان با یک شیشه جوشکاری گذر سیاره زهره را مشاهده کرد و حتی با دوربین های کامپکت دیجیتال با فیلتر مناسب از آن عکاسی کرد. 
موضوعات مرتبط: ستاره شناسی , زهره , خبر , ایران , گذر زهره ,
برچسب‌ها: رصد گذر زهره در ایران , رصد پدیده گذر زهره در ایران , گذر زهره در ایران , وضعیت گذر زهره در ایران , گذر سیاره زهره از مقابل خورشید , مهمترین پدیده نجومی 2012 , وضعیت گذر در ایران , نحوه رصد گذر زهره ,
آخرین مطالب