تبلیغات
پایگاه ستاره شناسی و فضا آسمان اصفهان - راهنمای رصد ایمن گذر زهره - قسمت دوم
تازه ترین خبرها و مقالات آسمان و فضا...
تاریخ : جمعه 5 خرداد 1391
نویسنده : سهند نوائی

رصد گذر سیاره زهره در حالی که بسیار دیدنی و شگفت انگیز است، می تواند به همان اندازه نیز خطرناک باشد. اما می توان با رعایت نکات ایمنی که در طی مقاله قبل و این مقاله برای شما قرار میدهیم، به دیدن گذر سیاره زهره در 17 خرداد 1391 بشتابید. در این قسمت در مورد چگونگی استفاده از ابزارهای رصدی و انواع آن برای گذر سیاره زهره مطالبی را خواهید خواند.

قسمت دوم

رصد تلسکوپی

تلسکوپ یکی از مهمترین ابزارهای رصدی است که امروزه در اختیار بسیاری از رصدگران قراردارد. این ابزار با جمع آوری بسیار بالای نور و بزرگنمایی، برای رصد خورشید بسیار خطرناک است و در صورت رعایت نکردن اصول ایمنی عواقب جبران ناپذیری  را به همراه دارد. به دوگونه می‌توان خورشید را رصد کرد،  توسط انواع فیلترها و یا بدون فیلتر!

* توجه : هیچ گاه از فیلترهایی که بر روی چشمی تلسکوپ نصب می شود استفاده نکنید.

* توجه : در زمان یافتن خورشید مراقب باشید که نور خورشید وارد تلسکوپ نشود.

* توجه : نور خورشید بسیار قوی و مخرب است و ممکن است به لوازم رصدی شما مانند منظریاب ( Finder ) و چشمی‌ها آسیب برساند و پلاستیک به کار رفته در آنها را ذوب کند.

 

فیلتر BAADER Astrolabe™ 

این فیلتر یکی از رایجترین فیلترها برای رصد خورشید است که با جلوگیری از ورود 99.999 درصد نور خورشید

رصدی ایمن را برای شما به ارمغان خواهد آورد. البته در ایران به دلیل نداشتن اطلاعات کافی آن را فیلتر مایلار می‌نامند که اشتباه است. فیلتر مایلار خود نوعی فیلتر است که از اطمینان پایینتری برای رصد خورشید برخوردار است. اما فیلتر بادر - BAADER AstroSolar - این مشکل را حل کرده و با استفاده از فن آوری‌های پیشرفته، فیلتری با یکنواختی بالا و مناسب برای رصد خورشید تهیه کرده است.

این فیلتر در جلوی تلسکوپ ( شکتی و بازتابی ) نصب می شود و از همان ابتدای ورود نور خورشید به درون تلسکوپ ایمنی رصد شما را تضمین می کند. برای اینکه بتوانید آن را بر روی تلسکوپ خود نصب کنید، می توانید به شکل زیر نگاهی بیندازید.

فیلتر بادر ورقه‌ای به رنگ نقره‌ای است که بر اساس قطر ابزار رصدی آن را باید برش دارد. حتماً لازم نیست تمام قطر ابزار رصدی شما را پوشش دهد. به دلیل نازک بودن ضخامت ورقه‌ی بادر نباید آن را در مساحت‌های بزرگ به کار بگیرید. بنابراین کافی است پوششی برای دهانه‌ی ابزار رصدی بسازید و تنها قسمتی از آن را ( 8/1 یا 5/1 یا 4/1 ) پوشش دهید (مانند شکل زیر)


 فیلتر Ha ( اچ ـ آلفا )

خورشید ستاره‌ای است که برای دیدن آن می بایست تجهیزات ایمن و خوبی را به همراه داشته باشید. رصد خورشید در طول موج Ha یا 0.9 آنگستروم نمایی دیدنی از خورشید دارد. دیدن شراره‌ها و فورانهای خورشیدی که برای دیدن آنها باید تا گرفت خورشید منتظر بمانید! اما این فیلتر مشکل را حل کرده و می‌توان هر روز فورانها و شراره‌های خورشیدی را رصد کرد. این فیلتر برای برخی از تلسکوپ‌ها به طور خاص طراحی شده و تهیه آن کمی دشوار است.

 

 

تلسکوپ مخصوص رصد خورشید (Coronado Technology Group )

تلسکوپ‌های ساخت Coronado نمایشی حیرت انگیز از سطح خورشید را به نمایش میگذارد. این نوع از ابزار رصدی به فیلتر و وسیله‌ی دیگری نیاز ندارد، زیرا تنها برای رصد خورشید در طول موج Ha ( اچ ـ آلفا ) طراحی شده است.


 

رصد گذر با دوربین دوچشمی

یکی دیگر از ابزار رصدی بسیار مناسب برای رصد اجرام آسمانی دوربین دوچشمی است. دوربینهای دوچشمی ترکیبی از دو تلسکوپ شکستی هستند که با یکدیگر همخط شده اند. اولین کار هر رصدگر قبل از رصد، بررسی سالم بودن دوربین است. دوربین دوچشمی در زمان استفاده نباید باعث سردرد، چشم درد و گیجی شود. در صورتی که یکی از این موارد را مشاهده کردید، آن را سریعاً تنظیم کنید.  پس از بررسی های اولیه بر اساس قطر دهانه‌های دوربین دوچشمی می توانید برای آن فیلتر تهیه کنید.

 

* توجه: هر دوربین دوچشمی دارای دو عدد است که در یکدیگر ضرب می شوند. عدد اول نمایانگر بزرگنمایی و عدد دوم، قطر دهانه است.

*  توجه : برای نصب فیلتر بر روی دوربین دوچشمی می بایست از نصب محکم آن بر روی دوربین خود مطمعن شوید، تا در اثر وزش باد و یا تکان دادن از روی دوربین شما کنار نرود.

* توجه : هیچگاه دوربین دوچشمی خود را به طور مستقیم در معرض نور خورشید قرار ندهید. زیرا در این صورت نور خورشید پلاستیک دور چشمی‌های آن را آب خواهد کرد و آسیب جدی به دوربین خواهد زد.

 

پایان قسمت دوم
موضوعات مرتبط: گذر زهره , ستاره شناسی , زهره , آموزش ,
برچسب‌ها: رصد ایمن گذر زهره , رصد تلسکوپی گذر زهره , فیلتر BAADER Astrolabe™ , نکات ایمنی در رصد گذر زهره ,
آخرین مطالب