تبلیغات
پایگاه ستاره شناسی و فضا آسمان اصفهان - راهنمای رصد ایمن گذر زهره - قسمت اول
تازه ترین خبرها و مقالات آسمان و فضا...
تاریخ : پنجشنبه 4 خرداد 1391
نویسنده : سهند نوائی

دیدن گذر سیاره زهره شاید خاطره‌انگیزترین اتفاق زندگی شما رصدگران علاقه‌مند باشد، اما رصد گذر با چشم مسلح و غیر مسلح می تواند بسیار خطرناک باشد و در صورت بی احتیاطی خسارت جبران ناپذیری را به چشمان شما وارد سازد. بر این اساس مقاله‌ای را در چند بخش برای شما آماده کرده‌ایم که این مقاله اولین بخش از آموزشهای رصد گذر سیاره زهره است.
رصد خورشید بدون در نظر گرفتن موارد ایمنی که در ادامه خواهیم گفت ممکن است به از دست دادن بینایی شما منجر شود، بنابراین با ایمنی، دقت و حوصله به رصد خورشید و گذر سیاره زهره در 17 خرداد 1391 بروید.

رصد خورشید با چشم غیر مسلح (بدون ابزار رصدی (

شیشه جوشکاری (shade welding glass ) : اولین وسیله و آسانترین روش و در عین حال بسیار ایمن، برای رصد خورشید، استفاده از شیشه جوشکاری است. همانطور که بسیاری از شما می دانید، نور تولید شده در فرآیند جوشکاری بسیار زیاد و خطرناک است. برای محافظت از چشمان جوشکار، شیشه‌ای به نام « شیشه جوشکاری  » مورد استفاده قرار میگیرد که برای رصد خورشید هم مناسب است.

این شیشه در تمامی فروشگاه‌های عمومی ابزارآلات قابل تهیه است و دارای درجه بندی‌هایی است. بهترین نمره برای رصد خورشید در هر زمان استفاده از شیشه نمره 14 است. در صورت یافت نشدن این شیشه ( البته این نمره کمیاباست ) می‌توانید از دو شیشه نمره 7 و یا دو شیشه نمره 10 و 5 استفاده کنید. این شیشه نور خورشید را به رنگ سبز در می آورد و نمایی زیبا را برای شما با کمترین هزینه به نمایش می گذارد. نور عبوری از شیشه نمره 14 تنها 2 درصد نور خورشید است.


توجه: استفاده از عینک آفتابی، سی دی، ورقه‌ی آلومینیومی و فلاپی دیسک می‌تواند بسیار خطرناک باشد.عینک رصد خورشید گرفتگی (Eclipse Shades)

عینک خورشیدگرفتگی یکی دیگر از وسیله‌های رصد خورشید با چشم غیر مسلح است که دیدن خورشید را با امنیتی بسیار بالا تضمین می‌کند. اینگونه عینک‌ها توسط شرکت‌های معتبر تولید می شود و حتماً قبل تهیه آن از شرکت سازنده‌ اطلاعات کافی تهیه کنید.


توجه:در ایران عینک‌های خورشید گرفتگی مختلفی تولید شده که استاندارد نیستند، بنابراین مراقب باشید!!
موضوعات مرتبط: گذر زهره , ستاره شناسی , زهره , آموزش ,
برچسب‌ها: راهنمای رصد ایمن گذر زهره , رصد ایمن گذر زهره ,
آخرین مطالب